Vařené výrobky
K přípravě vařených výrobků se používá hlavně drobů. Svým charakterem se podstatně liší od uzených výrobků. Jsou určeny k brzké spotřebě. Vzhledem k tomu, že se snadno kazí, je jejich výroba v letních měsících omezena. Konzumují se pečené, ohřívané nebo zastudena.
Domácí jaternice se připravují z vepřového masa a převážně z vepřových vnitřností. Vedle tučného vepřového masa, hlav, plic, jater, srdce obsahují žemle a koření. Jaternicový prejt se plní do čistých odhleněných vepřových tenkých střev a naplněné se vaří. Jedna jaternice váží asi 15 dkg.
Domácí kroupová nebo žemlová jelítka se vyrábějí z vepřového masa a drobů (hlavy, nožky, plíce, srdce, játra, sleziny) a krve s přídavkem kru nebo tvrdých žemlí. Krup obsahují asi 20 %, žemlí asi 15 %. V tmavohnědém obsahu jelítek jsou vidět světlé kroupy nebo krájené žemle. Obsahují kolem 55 % vody a asi 20 % tuku. Požívají se rovněž hlavně pečená. Obdobné výrobky jsou havířské jaternice a havířská jelítka (z vepřových hlav, drobů, jater, krve, krup aj.).
Masová (světlá) tlačenka se připravuje z vnitřností a z vývaru, který obsahuje hodně kližiny a zastudena tuhne v rosol. Tlačenka obsahuje vařené vepřové hlavy, vařené vepřové kůže, vepřové a hovězí jazyky, srdce a koření. Vařené vnitřnosti se krájejí na velikost kostky kolem 2 x 4 cm, tuhé části na kousky a menší. Míchají se s kůžemi a s vývarem. Plní se do vepřových žaludků, vepřových měchýřů nebo do hovězích slepých střev. Po vaření se zatíží a nechají se vychladnout. V nákroji masové tlačenky jsou stejnoměrně rozdělené součásti tvořící mozaiku z hnědočervené, hnědé a bílé barvy. Mezi nimi je ztuhlý aspik. Výrobek chutná po vnitřnostech a koření.
Krevní tlačenka je horší druh tmavých tlačenek. Vyrábí se z hovězího výřezu, hovězích hlav, vemen, plic, vepřového masa, vepřových kůží, masa z nožek, z hovězí nebo vepřové krve a koření. V nákroji je poměrně suchá drobivá spojka, v níž jsou světlé plošky tuku a vemen. Plní se do hovězích konečnic (tučnic), hovězích nebo vepřových měchýřů.
Tmavá lidová tlačenka se vyrábí jen z vepřového masa a vnitřností. Obsahuje asi 30 % vařeného vepřového tučného masa, 45 % vepřových hlav a 10 % vepřových kůží, vepřovou krev a koření. Plní se do vepřových žaludků nebo hovězích slepých střev (deníků). Na řezu jsou kostky světlejší a tmavší stejnoměrně rozděleny v tmavé lesklé spojce.
Játrový salám se konzumuje zastudena jako pomazánka. Není tak kvalitní jako lahůdkový játrový salám, a proto je také levnější. Připravuje se z vepřového tučného masa a výřezu z vepřových kůží. Dále obsahuje vepřová játra a ostatní droby, hovězí a telecí hlavy, vařená vemena, škvarky a koření. Plní se buď do tlustých, hovězích nebo do pergamenových střev. Papírové střevo se bezpečně pozná podle švu, ve kterém byl papír slepen. Obsah játrového salámu je světlý, šedý, nedrobivý a přiměřeně mazlavý. Má lahodnou chuť vnitřností a je kořeněný. Obsahuje 57 % vody, 18 % tuku.
Játrový lahůdkový salám se vyrábí z hodnotnějších surovin. Obsahuje konzervovaná játra, vepřové laloky, boky a koření. Obsah se plní do hovězích tlustých střev, vepřových konečnic nebo jícnů. Obsah je šedavé barvy, mazlavý a vláčný, lahodný. Obsahuje asi 42 % vody a 43 % tuku. Játrové salámy mají omezenou trvanlivost hlavně v létě. Proto nesmí být podle předpisů v letních měsících ve výkladních skříních a musí se uchovávat v chladírně.
Játrový sýr je jemná pasta z vepřového masa a vepřových jater, balená ve špeku a ve staniolu. Je to jemný výrobek znamenité chuti. V játrovém sýru je asi polovina jater a téměř polovina tučného vepřového masa. Součásti játrového sýra se jemně melou a míchají s kořením. Náplň se vkládá do forem vyložených špekem a v nich se vaří. Hranolky se po vychladnutí balí do staniolu. Hotový výrobek má úhledný vzhled. V nákroji je náplň tmavě růžové barvy, lemovaná proužkem bílého špeku. Chutná po vařených játrech, je jemně kořeněná. Játrový sýr obsahuje asi 50 % vody, 28 % tuku a
1,7 % soli.
Taliány jsou vařené výrobky z hrubě krájeného hovězího a vepřového masa. Obsahují asi 60 % libového hovězího a 40 % tučného vepřového masa. Maso se krájí nebo mele na kostky velikosti asi
1 cm. Plní se do tenkých hovězích střev. V jednom pramenu je 10 – 15 taliánů. Jeden kus váží kolem 14 dkg. Před vařením se taliány nechávají zaležet. Na hotovém výrobku je zvenčí patrné hrubé zrnění tmavších kousků svaloviny a světlejších kousků tuku. Obsah taliánů se mírně rozpadá, má typickou chuť vařeného vepřového masa, je jemně kořeněný a solený. Taliány obsahují asi 50 % vody a 34 % tuku.
Uhlířky (pepřenky) obsahují maso z vepřových nožek, krev, škvarky, kroupy a koření. Plní se do vepřových tenkých střev. Obsah je tmavě hnědý, se světlými kroupy. Uhlířky se konzumují v teplém stavu.
Lahůdkové hrubosekané jaternice se vyrábějí z více než poloviny vepřového masa (plece, krkovice, laloky, boky a hlavy), z vepřových plic a srdce (asi 15 %), vepřových jater (10 %) a tvrdých žemlí (10 %). Je to jemný vařený výrobek, který se konzumuje pečený.
Liberecký salám je tmavý salám (obsahuje krev) plněný do tlustého hovězího střeva. Obsahuje asi 30 % krájeného špeku, přibližně tolik laloků a boků, 15 % vepřových kůží a přibližně tolik krve, v menším množství telecí jazyky, vepřová srdce a vepřová játra. Na tmavém pozadí krve je v nákroji mozaika bílého špeku. Výrobek má jemnou chuť po krvi, je dostatečně tučný a značně kořeněný. Obsahuje 40 % vody, 40 % tuku a 1,2 % soli.
Sardelový salám obsahuje 25 % vepřových jater, 75 % tučného vepřového masa z laloků a paždíků, koření, a buď sardelovou pastu, nebo rozetřené sardele. Plní se do vepřových tučnic. K chuti vepřových jater a vnitřností se přidává příchuť po sardeli. Výrobek je značně kořeněný. Obsah vody je 42 %, obsah tuku 43 %.
Játrovky se vyrábějí asi z jedné čtvrtiny z konzervovaných jater a ze tří čtvrtin z tučného vepřového masa (laloků a boků). Promíchaný obsah se plní do hovězích tenkých střev. Jednotlivé kusy váží kolem 5 dkg. Obsah játrovek je měkký, mazlavý, vláčný, hnědošedé barvy. Má typickou vůni a chutná po játrech a mase. Játrovky obsahují 42 % vody a 43 % tuku.
Ovarové vařené ramínko se připravuje z vykostěných vepřových čerstvých plecí, někdy z plecí nakládaných. Svalovina se zbavuje šlach a vaziva a klade do forem, v nichž se vaří některé speciality. Hotový výrobek má na řezu šedavou barvu. Obsahuje převážně svalovinu s malým proužkem tuku na povrchu.
Lanýžový salám se vyrábí asi z jedné třetiny konzervovaných vepřových jater a ze dvou třetin tučného vepřového masa. Přidává se i trochu loupaného hrášku, cukr a koření. Obsahuje 0,5 % lanýžů, z čehož pochází jeho název. Lanýže jsou plodnice hub lanýžů, které mají šedočernou barvu. Krájí se na kostičky velké asi 3 mm. V nákroji salámu, který má mazlavou konzistenci, jsou vidět malé černé kostičky, v řezu stejnoměrně rozdělené. Výrobek obsahuje 46 % vody, 30 % tuku a 1,7 % soli.
Slezská tlačenka je vařený výrobek obsahující asi polovinu celkového množství vepřových boků, maso z vepřových plecí a v menším množství vepřová játra. Náplň krájená na kostičky se plní do vepřových slepých střev a dává v nákroji pěknou mozaiku.
Duryňský salám obsahuje vepřové maso telecí nakládané jazyky v množství, které činí více než polovinu celkové váhy, dále špek, vepřové kůže, syrová játra, vepřovou krev. Podobným tmavým výrobkem je liberecký salám z vepřového špeku, tlučeného vepřového masa a telecích jazyků, vepřového srdce, jater, krve, vepřových kůží a dalších součástí.
Lahôdková mozgová saláma je vařený výrobek na Slovensku, vyráběný za přísady mozečků.